Купих си шевна машина. Отдавна не бях шила нещо по-сериозно от подгъв на панталон (изключвам калъфките за възглавници, които правихме по трудово в 7-ми клас), но периодично ме прихваща мерака да захвърля компютъра поне за няколко часа и да се занимавам с нещо офлайн. Миналия месец дадох 12 лева в кварталното ателие за подгъв на 2 чифта джинси, търсих под дърво и камък (и естествено не намерих) достатъчно топъл калъф за електронната си книга и реших, че е крайно време да започна да мисля за обзавеждането в къщата ни. Предвид тоталната липса на нещо подходящо в спама от мебелните магазини в София и наличието на читав мебелен цех в Своге, в който по мой проект могат да направят кажи-речи всичко без тапицерията… идеята да имам играчка без екран и връзка с интернет, която да може да съедини 2 парчета дебел плат или кожа дойде от самосебе си.
Проучването
Имам усещането, че колкото по-смислена е една покупка, толкова по-малко инфо и реклама има за стоката. Аз с реклама за шевна машина не съм се сблъсквала челно. Майка ми има един стар “Лучник”, а преди него имаше една още по-стара “Тула” и в общи линии това са моделите, на които съм сядала да пробвам някой друг тигел и от които са ме гонели след първата счупена игла. И двата модела не се държаха много добре с много дебелите платове (впрочем с много тънките също), но поне издържаха на тормоза ми.
След няколкодневно проучване из форумите и подробна справка с вездесъщата бг-мама разбрах, че времената на конверсия във военните заводи са отминали и вместо от немски каски шевните машини вече се правят от пластмаса и за това не можеш да си купиш просто една универсална машина за любителски нужди, а трябва и да дефинираш добре какъв точно вид любител си. Успях да открия само един модел, който да има нужните възможности (да шие дебел плат и да има зачистващ тигел… да не мислите, че кой знае какво искам) и да надхвърля със съвсем малко максималната сума от 300лв, която бях склонна да заделя – Toyota Jeans JFS18.
Взехме я от “Технополис” и този път като по чудо стоката не беше мострата от витрината и гаранционната карта не беше загубена някъде безвъзвратно. А гаранцията е важна, защото за този модел е 5 години. И е хубаво, че я има, защото при липсата на дори и кратко упътване за потребителя на български език имаш почти безкраен набор от възможности да строшиш машината, преди още да си пробвал всички тигели. Впрочем книжката на хартия, с която върви уреда е съкратено издание – подробното си дръпнах от сайта.
Първи опити
Както вече казах – тепърва ми предстои да се уча да шия :). И все пак няколкото първи опита да ушия зимно якенце за електронна книга са 100% използваеми и почти приемливи като визия.
Топло зимно яке за LBook V3 със защитна подвързия.
Първи опит да ушия калъф, в който може да се пъхне LBook V3 със защитна подвързия. Подробности има тук.
Понеже този модел е от рециклирани материали, остана за моята джаджа и го ползвам всекидневно вече почти месец. |
Следващите калъфчета трябваше да са за подаръци на любими хора с електронни книжки, и за това за тях не използвах втора употреба чаркове, а купих материалите – черна изкуствена кожа за лицето и жълтеникаво-бяла изкуствена кожа с козина за подплатата. Половин метър от плата при ширина 140 см стига за поне 5 калъфа за устройства с 6 инчови екрани и само времето ми беше в дефицит.
Кожухче за LBook V8
Да започна направо с черната кожа ми се стори доста плашещо, за това тази версия е само от козинката. Научих се да сменям крачето на машината с това за цип и да навивам долния конец.
Отчетох забележката на Пипи, че голямото метално копче може да натиска екрана и го пропуснах, въпреки че LBook V8 има здрав пластмасов защитен капак. |
Ципчето не е ушито точно по правилата, но и правилата нищо не казват за случая, в който козината се навира къде ли не и ти къса нервите.
Черно кожено яке с подплата за Amazon Kindle 3
Честно казано този модел трябваше да има джоб за слушалки и декоративни тигели и ципове, но… късно открих поговорката “Три пъти мисли, накрая ший” и се усетих, че няма как да монтирам джоб на вече ушит калъф едва след като установих, че и поренето на тигел по рошава кожа е мисия невъзможна. С меренето проблеми нямах – всичко е “на око”, без предварителни кройки и нямаше отрязано по-късо или по-широко парче кожа 🙂
На този етап някак си вдянах, че иглата, с която шия, не е особено подходяща за двоен дебел плат и се научих как се сменя. |
На снимката в калъфчето няма Kindle 3, а моят стар LBook V3. По габарити двете устройства са еднакви (Kindle 3 е съвсем малко по-тънък и с по-заоблени ъгли), за това ми беше много удобно да меря.
Това моделче стана най-топло с двойната кожа. Имах идея подплатата да се сваля, за да може да се пере отделно, но вечерта преди пътуване не е подходящото време за мъдрене на сложни конструкции.
***
Е… това е. От нас – весело прекарване на новогодишната нощ и всички най-хубаво през новата година.
Коте, доволна ли си от машината? Навила съм се на този модел, но още събирам инфо. Ще съм благодарна да споделиш.
Като пълен аматьор в шиенето съм много доволна 🙂
Уших няколко такива калъфчета за електронни книги, пердетата за къщата, едни сваляеми калъфи за дунапренови възглавници за спалнята, калъфи за столове и нещо като дунапренова къщичка за грейката за крака (прилича на легло за домашен любимец) :))
Подгънах и няколко чифта дънки.
Машината шие добре дебели материи и няколко слоя платове. Няма истински оверлок, а тигел, подобен на него, но върши работа. Не съм пробвала режима за илици за копчета, но с шиенето на цип със специалното краче се оправих.
Веднъж ми се случи да ми се намотае конец по някакви валове вътре, но пробвах със забраненото въртене на обратно и го размотах.
Благодаря! И на мене ми се налага да шия разни неща за къщата от по-плътни материи, а имам един ужасен Лучник от по-миналогодишната промоция в Метро, който е по-лош и от китайско менте.
Прочетох, че търсиш вълнена прежда – в Бургас има едно магазинче за прежди, одеала, покривки за легло и малки губери на ул. “Цариградска”. Мисля, че беше на някаква кооперация в Средец, щяха да се местят, но останаха на този адрес. Магазинчето е в отсечката между улици “Цар Калоян” и “Дебелт” в нова кооперация. Друг вариант е Женският пазар в София, може някоя баба да продава домашна вълнена прежда. Трети вариант – “Вълнена прежда – безплатна доставкаЦена: 16 лв. Данни : Вълнена прежда бяла и тютюнева. Подходяща за пуловери, елеци, чорапи и другo домашно плетиво. Цената е 16 лв. за килограм. Безплатна доставка!!! Соната и видлон всички цветове. Доставка до два дни. Свържете с е с нас на имейл: sonata28@abv.bg…” Това намерих в нет-а малко скъпо ми се вижда, но вълната все пак наплита. Ето и линка http://azbebeto.com. Ако намеря друго инфо, ще пиша пак.
Ааа, благодарско 🙂
Ще се снабдя от някое от местата :))
Аз честно казано така и не свикнах на Лучник-а на майка ми, но той е купуван преди доста години и беше железен все пак. Тойотата е с пластмасов корпус, ако това има значение за теб.
Иначе джигерите й вътре, доколкото успявам да видя през отворите, са железни.
Не съм станала професионална шивачка, ама почнаха да ми се получават нещата с тази машина. И при липса на всякакви ателиета в Своге (освен едно за пердета, където ми казаха, че за скосени прозорци не можели да шият…)
Здравейй! Видях, че си имала някакъв опит с “Тула”, можеш ли да ми дадеш съвети, защото много ме тормози и не мога да я разуча?
Благодаря предварително!!