Дървена ограда

Имаме къща с триъгълен двор на кьоше, 2 катета по 30 метра и една хипотенуза към дере . При строежа направихме единия катет с нисък бетонен праг и мрежа. За другия катет пари не останаха и подменихме само мрежата. И така 6 години, до миналата.

Разбрахме се с един съсед да направи бетоновия праг поне в първите 10 метра и… някак не ни се слагаше отново мрежа там. Решихме да си направим класическа дървена ограда от дъски – зелени верикални и по 2 черни хоризонтални.  Купихме дървен материал и се захванахме за работа.

Дъските бяха рендосани (с ръчно ренде), шлайфани, грундирани с безир и боядисани 2 пъти с водоразтворима боя за дърво, метал и бетон на Лакпром. Сглобявахме паната предварително и ги монтирахме едно по едно, най-вече защото нямаше къде да държим готовите дъски. За обков решихме да ползваме коларски болтове.

Оказа се бавно и трудоемко, 10-те метра (5 пана) ни отнеха цялото лято на 2017-та. През есента решихме, че нямаме време и сили за следващата част и го оставихме за догодина.

Лятото на 2018-та отново мина в други занимания, понеже съседът беше зает и бетоновия праг бе готов отново в края на юли. Този път решихме рендосването на дъските да е с електрическото ренде – много шумно, но доста по-бързо.

За съжаление се случи дъждовно лято и боядисването на дъските вървеше бавно. На водоразтворимата боя ѝ трябва около 2 часа на слънце, за да е напълно изсъхнала, но често се случваше да прибираме скоропостижно дъските веднага, след като съм ги боядисала. Все пак успяхме да направим още 9 пана до долу и минахме на етап гаражни врати.

По принцип кола все още нямаме и не бързаме с тази част, но е глупаво да не предвидим гаражната врата при правенето на оградата. Решихме да е от 3 крила с Г-образен метален профил за рамката, дъски в долната част и пръчки от квадратен профил в горната част. Едното крило е самостоятелно, а другите 2 са съединени с панти и се сгъват, за да е по-лесно отварянето в тясната част на двора. Направихме и резе с катинар.

Все още нямаме електрожен и опит със заваряването, затова  вратата е сглобена с нитове и болтове с гайки. Има още работа по насипа пред и зад вратата, но това ще оставим за догодина.

По груби сметки за тази 30 метра ограда всички материали и трудът по бетонната част струваха около 2300 лв. Двете лета, в които се занимавахме с нея ги броим като удоволствие 🙂

201 thoughts on “Дървена ограда”

  1. Подменили сте и коловете – струва ми се, че преди са били кръгли тръби, а сега са квадратен профил? Как стана тази операция?

    Завършената ограда изглежда супер, но е в доста брутален сблъсък визуално с верандата и терасата, а и като цяло зеленото не присъства другаде.

    Ние сме на такъв етап в момента и сериозно съм се замислил за стандартни стоманени профили 20х20, защото дървенията особено с боя не се държи добре във времето, а и иска бая време да си я направиш сам 😉

    Другото е, че дъсчените ми изглеждат много плътни… алтернативно трябва да се редят по-рехаво дъските, но пък не искам да е прекалено ниска, съответно не могат да са много къси, от там пък не става носещите да са тънки… а бе сложна работа е балансът!

  2. Извадихме старите ръждясали тръби от предния собственик (върху тях бяхме нанизали едни пластмасови канализационни, боядисани в черно за по-добра визия) и при правенето на бетона сложихме квадратни профили за колове.

    Зелено при нас има на много места по дървениите като акцент: по бараката (врата, лайсни), по верандата (покриви и ветроупорни завеси), покрива на къщата е зелен, а ще правим и капаци на кухненския прозорец вероятно пак в зелено или поне със зелен акцент. В общи линии цветовете на къщата са бяло, зелено, черно и дърво – само зеленото беше подходящо за толкова дълга ограда 🙂

    Иначе дъските са 10 см широки с 4 см процеп между тях – достатъчно, за да виждаме какво става на улицата и все пак ни дават повече уединение от мрежата.

    30 метра метална ограда ще е по-голяма цифра, а и да ти кажа от този 7г опит, пак на същия период време има нужда от пребоядисване. Но открих една водоразтворима боя с ръждопреобразувател, дето съхне много бързо, не мирише и четките се мият с вода, та вече няма да ми е такава драма и металната част на нещата 🙂

  3. Ето това е боята за метал, в сайта естествено са объркали описанието: съхне за макс 2 часа при 20 градуса, иначе дръпва и спира да цапа след 15-тина минути. И се разрежда с вода (при нужда).

    http://shop.lackprom.com/grund-metali-metal-guard-vodorazredim-cheren-p-1246.html

    Догодина ще ти кажа колко е читаво покритието с нея и има ли ръжда по вратата (само нея боядисахме с това).

  4. Благодарим 🙂
    Начинаещи дърводелци сме все още, но като няма кой да хванеш тук да ти изпълни заданието според чертежа, започваш да се учиш сам 🙂

  5. Здравейте! Не е точно по темата на публикацията, но бихте ли споделили още малко отзиви за Своге. Бих бил благодарен да кажете как е ситуацията зимата, чисти ли се града(че не е много равен) и как е въздуха, че със всички печки наоколо. Замислям се и аз за една къща в това градче даже гледах няколко прцела в Дренов, ноо сега събирам всякаква информация ?

  6. За Дренов специално (защото и ние сме там) – въздухът е ок, защото сме на високо, но все пак зависи от околните къщи – ако коминът на съседа ти е на нивото на спалните ще е кофти. Долу в центъра е димна завеса.
    През зимата чистят основните улици от сняг, по кварталите (и в Дренов) наесен насипват купчини пясък и живущите на улицата шофьори си опесъчават сами. За 7г тук съм виждала и 3 пъти снегорин по нашата улица 🙂
    Напролет, ако им остане бюджет, може и да измият улицата от пясъка, ако не – мием си я сами.
    Ако парцелът е на черен път се вдига доста прах в сухия сезон от колите и е добре къщата да е по-далеч от улицата, иначе ще миете прозорци всеки месец.
    В този квартал в най-високите части с водопровод може да има проблем с налягането на водата през лятото – съседи на улица над нас редовно се оплакват (това влиза малко във вилната зона вече, но внимавайте при покупка). Това е и един от кварталите с канализация в Своге, та като избирате парцел е добре да има наблизо шахта – поне да се използват цивилизационните му екстри 🙂

  7. Здравейте отново и благодаря за отговора! Да, оказа се, че парцелите които гледахме са с канализация пред тях. Като хора с опит с живота в къща какъв мислите, че е оптималния размер за един парцел. До момента все се оглеждах за парцели около дка, но се оказа, че в урбанизираните части макса е 6-7 00 кв. м. И още едно въпросче-когато строихте с архитекти от Своге(местните си имат предимства) или с такъв от София работихте?

  8. Ами ние също искахме голям парцел, но в крайна сметка се спряхме на 530кв.м – изглежда малък, докато не се наложи да го поддържаш целогодишно 🙂
    Ако целта не е земеделие, с което да се прехранвате, това е напълно достатъчно.
    На практика ни стига за всичко, просто трябва малко проектиране на двора преди да се засаждат първите дървета.
    Проектът беше изпълнен от местни, поради липса на време/излишни пари рециклирахме стар проект за вила. В оня момент идеално ни покриваше нуждите, но 7г по-късно някои неща бих ги променила 🙂

  9. Здравейте, след като ходих на няколко огледа в по-ниската част на Дренов съм малко изплашен от денивелацията на парцелите(скъпи основи за къща, скъпо терасиране) и стръмните улици в някои части. Продължавам да търся и се чудех дали като хора живеещи там не сте чули някое парцелче или къще подлежащо на ремонт да се продава.

  10. А какви са цените в Своге/Дренов на фона на Ласка / Кътина примерно? При нас в последните години скочиха двойно и са къде 30 евраци/квм за гол двор.

  11. Ами това което се обявява за Своге не е много далече от тази цена.

  12. Хм, не ми се вижда много оферта предвид терена и прилежащите проблеми (достъп, архитектура, пушеци). Идвай при нас на Бобен 🙂

  13. То голяма част от тези проблеми ги има навсякъде, ама балкан, влак 😀 А и нали глобално затопляне, вече няма да има снегове и ледове

  14. @Petar, ще попитам съседите не са ли чували нещо, ама… и около нас е денивелация и стръмни улици 🙂
    Дори и нашия сравнително равен парцел е с наклон, ама поне като вали цяла пролет не става блато 😉

  15. Глобално затопляне значи много по-голяма нужда да мъкнеш бира по наклона 😀 Иначе балканът е ненадминат бонус. Имаме познати в региона, които се кълнат в баиря. Ама не пътуват всеки ден до столицата през дефилето 😉 Това ни спря и нас де.

    Кот, харесва ми, че вашият парцел е “сравнително равен” 😀 Какво стана, усвоихте ли дерето?

  16. Сещаш се колко време имаме за усвояването на дерето, щом коментара го виждам чак след година 😀

Comments are closed.