Умираме за пукана (капия) шипка. Така де… онези малки бурканчета с люти чушлета – печени, после мариновани или направени на някаква туршия. Чушлетата обикновено си ги хапваме сладко, а чорбичката от буркана Прасунсен използва за солдашка чорба – супа с пушено месо (в нашия случай риба). Много ги обичаме чушлетата, ама на входа – на изхода си е лек телесен кошмар.
Днешните се оказаха много благи – не люти, а пикантни. Ярко червени, с ясни следи от печене, като на тенекия. И понеже не изядоха много хляб, ние двамата оправихме почти целия буркан. Накрая погледнахме и етикета – като ти хареса нещо, логично е да се пробваш да го запомниш и да си го търсиш пак в магазина.
Е, на етиката са нарисувани абсолютно същите чушлета, които ядохме. Логото на фирмата, “Мисота”, по чиято поръчка са правени. И производителя – “Йока”, с. Куртово Конаре.
Помним ли кой е произвел пуканата шипка (доста лютичка впрочем), която грухаме втора година? Не. Ако сменят етикета, вероятно ще ги пропуснем. Но пикантните чушлета от Куртово Конаре определено ще запомним и ще търсим. Не защото са незаменими като вкус – сигурно има и по-добри. Просто са приятни за хапване и са произведени в местност, чието име лесно не можеш да забравиш. С големи извинения към жителите на това село, но Куртово Конаре е нещо като Долно Нанагорнище… хумористичен синоним на дълбока провинция. Нещо като измисления руски град Мухосранск.
С Прасунсен леко се колебаем дали да чакаме новия си адрес в Своге, за да регистрираме бъдещата си уеб компания там, или да използваме някой от адресите на близки и роднини със собствени жилища… така де, ние сме все още на квартира, а квартирата, както е известно, лесно се подменя при различни обстоятелства и не е подходяща за седалище на фирма. Обаче този етикет направо ни разбута представите 🙂 Както се вика… кърти фаянса, изби рибата и сцепи мрака. Започнаха да ни се въртят грандиозни идеи в главиците (особено в моята, след няколко бири) – колко яко би било да имаш фирма, регистрирана в това селце – “Куртово Конаре Веб Сълушънс” ООД. Или, ако след този пост някой ни свие гениалната идея, “Конаре Лабс” ООД. Веднага се забелязва и се помни дълго. А на добрите продукти определено не им пречи, че са произведени в с. Куртово Конаре…
Впрочем този етикет (а и поста, който четете в момента) ме накара да погледна за малко повече информация за селцето – има си история, хор, фестивал на чушките и доматите… и може би е приятно място, което определено ще включим в списъка си “места, които задължително да посетим, докато още можем да ходим без бастун”.
И това само от един етикет за люти чушлета… а ако беше уеб компания?
Направо си е лилава крава – ултра лилава, с градиент към #9966CC.
😀
/* Edit */
И според Прасунсен не е пукана капия, а пукана шипка, така че го поправих. Обаче… убедена съм, че съм виждала и такъв етикет 🙂
Една малка корекция – чушлетата, които сте консумирали нямат нищо общо с капията. Най-малко пък с Куртовската, защото това е сорт доста едра чушка. А тук в южна България се смята, че в Куртово Конаре се раждат най-едрите и с това се асоциира селото. Ходим често там, защото дядото има къща, голямо село е, с много трудолюбиви хора. Лошото е само, че вече и там циганите вземат надмощие.
Иво, благодаря за информацията! Заинтригува ме и ще го потърся този сорт чушкови семена, като стигнем до лехите в градинката 🙂
(“Пукана капия” пишеше на друг етикет с люти чушлета… убий ме, тях не знам от къде са, но името все пак запомних.)
“Пукана шипка” пишеше, запомнила си го с обичайната точност 😀 🙂
Напомням, че правилното произнасяне е било и ще бъде “Култово Конаре” 🙂
Ако ще има съмнения в произношението, ще заложа на Конаре Лабс…
Тъкмо името ще обхване някак си и бъдещите ми алхимични лабораторни опити да получа домашно пиво и ябълков сайдер, за благото на човечеството 😀
Здравейте, сладури! Аз пък живея и работя в Куртово Конаре и ви каня на следващия фестивал на чушките и доматите – тази година ще бъде в средата на септември. И да знаете – при нас са най-вкусните чушки и домати / нямат ГМО/! А и продуктите на “Йока” са страхотни – не само чюшлетата…
Емилия, силно се надявам да нямаме възможност точно този септември да наминем… ако къщата ни случайно добие някаква степен на готовност и стане годна за живот, ще сме заети с пренасянето 🙂
Но за следващия фестивал – с удоволствие! Нали и семена за грандиозните ни селскостопански експерименти трябва да си намерим ;))
И ще си потърсим още бурканчета от “Йока” 🙂
Когато и да е – добре дошли! И за семената ще дадем рамо. А лютеницата на “Йока” опитали ли сте? Много е хубава – досущ като домашната и без консерванти. Успех с къщата и пренасянето!
Щом е за чушки, може и да намерим време да наминем на фестивала 😀 Лютеницата не съм я виждал май, поне не си спомням – утре ще разследвам по-внимателно в магазина 🙂
Спомних си за един производител на хляб…продаваха пакетиран хляб,в найлонови пликчета,запечатани и т.н.
На предната част-лого,шарения,глупости….на обратната страна-един дълъг списък със знамена на различни държави.
Флаг на държавата,срещу него името на държавата (Великобритания,Германия,Франция и т.н.) , срещу името- “пълнозърнест хляб” на местния език.
Та срещу знамето на Македония пишеше “Западна България”…
tova e nai hubaviq kombinat
Възмутена съм,не съм за 2-та лева дето дадох за лозови листа но не е редно да се продават негодни за консумация листа.Толкова твърди,наядени,накъсани,въобще за боклука.Така губите клиенти,нищо повече няма да си купя на “Мисота”
ФЕСТИВАЛ НА ЧУШКИТЕ, ДОМАТИТЕ, ТРАДИЦИОННИТЕ ХРАНИ И ЗАНАЯТИ – КУРТОВО КОНАРЕ ФЕСТ 2010
П О К А Н А
Народно читалище “Любен Каравелов” – Куртово Конаре със съдействието на Кметство Куртово Конаре и Община Стамболийски имат удоволствието да Ви поканят на
Второто издание на Фестивала на чушките и доматите, традиционните храни и занаяти – Куртово Конаре Фест
на 11 и 12 септември 2010 г. на площада пред читалището
Фестивална програма
11 септември 2010 година
10:00 – 12:00 – Подреждане на щандове с плодове, зеленчуци, традиционни храни и художествени изделия от региона, щандове с храни от Бесапарските ридове, Понор и Западни Балкани. Продажбите и демонстрациите на умения са през целия ден.
12:00 – Дегустация от журито на домашно произведени лютеници за класиране в конкурса „Царица на лютеницата”.
13:00 – 14:00 – Дегустация от журито на традиционни храни и избор на най-добрите местни кулинарни произведения.
13:00 – 15: 00 – Варене на лютеница – на мегдана
14:00 – 15:00 – Работна среща с представители на МЗХ, фондации – донори на фестивала, представители на местната власт, бизнеса, зем. производители и гражданския сектор.
15:30 – 16:00 – Празнична литургия за здраве и берекет
16: 00 – 16: 30 – Официално откриване на Второто издание на Куртово Конаре Фест , награждаване на „ Царицата на лютеницата” и най-добрите местни кулинари.
16:30 – 18:30 – Изпълнения на танцови, певчески и кукерски групи от с. Васил Левски, с. Мало Конаре, с. Соколица, с. Капитан Димитриево, с. Царимир,с. Триводици, с. Радилово.
18:30 – 19:00 – Всички на хорото с хореографите от ансамбъл „Тракия” – Елена Димитрова и Емануил Синджирлиев
19:00 – 21:00 – Изпълнения на :
? Огнян Видев – джаз китарист,
? Бойко Георгиев – бард,
? Петър Янков – Пешето – китарист/ „Джендема”, „Щурците” „София филм бенд” и др./
? Етно-група „Оратница”
12 септември 2010 година
10:00 – Продажба на хранителни продукти и художествени изделия, демонстрация на занаяти – през целия ден – в шатрите на площада
11:00 – 12:00 – Детско шоу
12:00 – Дегустация на доматена супа, печени чушки – може и кебапчета
12:00 – 15:00 – Конкурси за надяждане със салати, надхвърляне, надбягване с чували и др.Конкурси за кукли от плодове и зеленчуци, за най-голям домат и чушка, за най-интересни форми на плодове и зеленчуци и др.
14:00 – 15:00 – „Гозбите на баба „– конкурс за детски рисунки в една от шатрите
15:00 – Карвинг демонстрация
15:30: 16:00 – Награждаване на участниците в конкурсите
16:00 – Програма с участието на фолклорни групи от с. Величково и и с. Куртово Конаре и децата от ОДЗ „Детски рай” – К.Конаре
16:30 – 17: 30 – Специално участие на мажоретен състав и духовата музика от гр. Панагюрище
17:30 – 18: 30 – Специално участие на Ансамбъла при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – гр. Пловдив
18:30 – 19:00 – Народно увеселение
19:00 – Закриване на Второто издание на Куртово Конаре Фест
На Фестивала ще бъдат връчени награди за:
1. Най-атрактивен щанд
2. Най-голям домат
3. Най-красива кукла изработена от домати , чушки и др. плодове и зеленчуци
4. Най-голям червен, жълт или зелен пипер
5. Най-вкусна домашна лютеница
6. Най-вкусни домашни консерви от зеленчуци
7. Най-вкусно традиционно ястие
8. Най-добра фотография по темата на фестивала
Само едно малко уточнение,тъй като явно ви е забавно да си правите различни вариации с името на селото.”курт” идва от старобългарски и в превод означава вълк.От там и едната час на името.Втората-Конаре-идва от това,че по време на турското робство жителите на селото са отглеждали конете на турската армия.Селото е било “войнишко”.Всъщност има много интересна история…
@Elsh
интересно съчетание се получава от тези 2 значения… особено ако не знаеш, че са били 2 отделни села.
Иначе вдъхновени от чушлетата миналата зима, за тази подготвихме собственоръчно направени, почти същите на вкус.